'; ';

Co to jest sesja TFP i ile kosztuje?
TFP - Time For Pictures / Time For Prints (ang. dosłownie: czas za zdjęcia / czas za odbitki) - to formuła współpracy między fotografem i modelką, w której wykonuje się zdjęcia do portfolio bez zapłaty honorarium.


TFP można po polsku określić jako "pozowanie za zdjęcia" (modelki) i "zdjęcia za pozowanie" (fotografowie). Dzięki TFP obie strony mają możliwość wzbogacenia swojego portfolio o nowe fotografie.


W większości przypadków sesja TFP to sesja bezpłatna, wykonywana na zasadach "wymiany barterowej". Wyjątek stanowią sesje, w których uczestniczą dodatkowo osoby wykonujące makijaż, fryzurę, oraz gdy tematyka sesji wymaga np. wypożyczenia strojów, dojazdu, itp., wtedy zasady są ustalane indywidualnie.


Wszystkie modelki/modele, których sesje są dodawane do naszego portfolio oraz profilu na Facebook-u posiadają podpisane umowy TFP, w których opisane są szczegółowo warunki współpracy.


Oczywiście wykonujemy również płatne sesje, ale podstawowym warunkiem do tego typu pracy jest ukończenie 18 roku życia i podpisanie odrębnej umowy na konkretną sesję. W przypadku chęci wykonania jednorazowej sesji bez umowy TFP, sesja taka jest płatna, jej koszt jest ustalany indywidualnie, i obejmuje do 10 zdjęć. Więcej informacji na temat sesji płatnych.
Jak wygląda umowa na sesję TFP?
Aby sesja TFP mogła się odbyć należy najpierw podpisać umowę TFP, w której jasno określone są prawa oraz obowiązki każdej ze stron.


Jeżeli modelem/modelką jest osoba niepełnoletnia, to zgodę na sesję, oraz umowę podpisać musi również jej przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny.


Dokumenty do pobrania:


Często zadawane pytania1. Czy oprócz obrobionych zdjęć mogę otrzymać wszystkie zdjęcia zrobione podczas sesji?


NIE. W umowie TFP jest każdorazowo określona liczba zdjęć Tobie oddawanych.

Sesja zdjęciowa to jednak trochę coś innego, niż zdjęcia robione własnoręcznie przed lustrem, czy w "Fotobudce". Tu nie liczy się ilość, ale jakość.

Musisz również zdawać sobie sprawę, iż nie wszystkie wykonane podczas sesji zdjęcia będą zgodne z naszym standardem technicznym czy merytorycznym, zaprezentują Cię w korzystnym świetle i perspektywie, niektóre z nich mogą być nieostre, itp., a zawsze staramy się wykonywać naszą pracę z należytą starannością, podpisujemy się pod przekazanymi pracami i dbamy o to, byś otrzymał/a prace na jak najwyższym poziomie. Dlatego też nie pracujemy nad kilkuset zdjęciami, tylko kilku, kilkunastoma najlepszymi z każdej sesji.

Każdorazowo otrzymujesz minimalną określoną w umowie liczbę zdjęć. W przypadku obróbki innych, dodatkowych zdjęć, nawet po terminie oddania minimalnej ilości zdjęć, również są one Ci przekazywane.

Oddanie Ci wszystkich zdjęć zrobionych podczas sesji jest równoznaczne z tym, iż musisz zwrócić koszt organizacji i przeprowadzenia sesji TFP, a sama sesja będzie niestety Twoją ostatnią.
2. Czy mogę sam/a obrobić, przerobić otrzymane zdjęcia?


NIE. Decydując się na sesję TFP zapewne widziałaś/eś zdjęcia przez nas już zrobione i udostępnione w Internecie bądź u osób wcześniej fotografowanych i pomogło Ci to podjąć decyzję o sesji. Właśnie to, co widziałaś/eś to efekt pracy i podczas sesji i podczas obróbki. Zdjęcia, które otrzymujesz są gotowym produktem, w który nie możesz ingerować, ale możesz być pewna/y, iż to, co otrzymasz, będzie na najwyższym poziomie, jaki jesteśmy w stanie zapewnić i dołożymy wszelkich starań, byś chciał/a jeszcze wrócić na kolejne sesje :) .
3. Czy muszę podpisywać otrzymane zdjęcia?


TAK. Samo logo na zdjęciu to za mało. Zdjęcia wykonane podczas sesji TFP podlegają Ustawie o Prawie Autorskim tak jak muzyka, czy filmy. Każda kupiona przez Ciebie płyta, czy obejrzany film ma dokładną listę autorów - kto napisał tekst, scenariusz, muzykę itp. Ze zdjęciami jest dokładnie tak samo.

Sesje TFP są jak już wiesz darmowe, i jedną z korzyści (obustronnej) jest swego rodzaju "rozpoznawalność", czyli możliwość zobaczenia Cię w innym niż codzienne wydaniu (makijaż, fryzura, stylizacja, czasem wnętrze), ale również zdobycia przez nas nowych, może równie ciekawych jak Ty osób i wykonania im sesji.

Niestety nie podpisanie autorstwa zdjęć pochodzących z sesji lub manipulacje przy znaku wodnym umieszczonym na zdjęciu łączą się z pewnymi konsekwencjami dla Ciebie. Zachęcamy do zapoznania się z wzorem umowy TFP.
4. "Zapomnijcie, że kiedykolwiek zobaczycie mnie bez makijażu!"


OK. Zapomnij o sesji ;) Sesja zdjęciowa to coś więcej niż "słodkie focie na fejsika". Szanujmy swój czas i pracę. W/w podejście oznacza, że jeszcze nie jesteś gotowa na sesje zdjęciowe.
5. Chciałabym spróbować, ale się wstydzę i boję, że się nie nadaję...


Spróbuj :) wspólnie na pewno uda nam się na początek zrobić coś, z czego będziemy wszyscy zadowoleni. Oczywiście nie gwarantujemy podpisania od razu bezterminowej umowy TFP, a tym samym tego, że zostaniesz naszą "etatową" modelką, ale od czegoś trzeba zacząć i szczerze Cię do tego zachęcamy.
6. Mój chłopak nie zgadza się na publikację zdjęć po sesji, lub chce, by udostępnione zdjęcia usunąć. Co w takiej sytuacji?


Nic. Umowa jest podpisana z Tobą, a nie z Twoim chłopakiem, mężem, partnerem. Tylko Ty decydujesz o wykorzystaniu swojego wizerunku i tylko Ty możesz na wykorzystanie wizerunku wyrazić zgodę, lub ją cofnąć. Pamiętaj jednak, że cofnięcie zgody na wykorzystanie wizerunku łączy się z wniesieniem kary umownej, ktora każdorazowo jest określona w aneksie do umowy.
7. Czy muszę mieć skończone 18 lat?


I TAK i NIE. Do zdjęć sensualnych, kobiecych, nagości zakrytej bądź aktu - zdecydowanie TAK. Do portretów, fashion, beauty - NIE, ale w takim przypadku jest wymagana zgoda Twojego opiekuna prawnego. Jednak pamiętaj, że tego rodzaju zdjęcia nie są naszą specjalnością. Potrzeby oraz informacje od naszych Klientów zweryfikowały naszą specjalizację - podobnie tak, jak fotograf ślubny zrobi zdjęcia koncertu, ale nie będą to takie zdjęcia, jakie by zrobił fotograf eventowy. Trzeba dobrze i pewnie czuć się w tym, co się robi, by robić to najlepiej, jak się potrafi. Jeżeli czujesz się na siłach i wiesz, ze dzięki sesji TFP jesteś w stanie poszerzyć Swoje i nasze portfolio - przekonaj nas o tym :)
Terminy sesjiPoprzedni miesiąc

Styczeń 2024


Następny miesiąc
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 


termin zajęty termin wolny